Hír: AGRÁRÜNNEP KUNADACSON I.RACKA FESZTIVÁL
(Kategória: Rendezvényeink)
Küldte: Administrator
2022. augusztus 15. - hétfő







Rackafőzőké és pálinkakészítőké volt a főszerep az I. RACKA FESZTIVÁLON, kis falunkban, augusztus 13-án, a Kunadacsi Gazdakör szervezésében, a Felső-Kiskunsági Gazdaságfejlesztő Alapítvány közreműködésével. Térségünk újabb rendezvénye, ami a tizenhárom éve rendezett agrárünnepekhez hasonlóan Szél István ötlete alapján valósult meg.
Az ősi hagyományainkat, a magyarságunkat, a történelmünket, kultúránkat bemutató és őrző fesztiválon a racka juh népszerűsítése volt a cél. Annak az ősi magyar fajtának, amely mára majdnem feledésbe merült. Pedig nincs olyan családi rendezvény, születésnap, esküvő, ballagás, keresztelő ahol ne lenne a terített asztalnál birkapörkölt. Ideje lenne hát újra megismernünk a racka fajtát, hangzott el Szél István köszöntőjében. Köszönte az induló 12 csapat részvételét Túrkevétől Madarason, Szakmáron és Dömsödön át Kunszentmiklósig, és persze a helyi csapatokat Kunadacsról. A Földünk egyre fogyó vízkészletére tekintettel egész napra ajánlotta a hungarikumaink közül a fröccs és a pálinka fogyasztását. Köszöntőt mondott még Farkas Ildikó polgármester és Kovács Ernő Bács-Kiskun Megyei főispán.
A nemzeti italunk versenyén 32 pálinkamintát bíráltak, és Pásztor Sándor pálinkabíráló, a zsűri elnöke kiemelte, hogy évről évre egyre kiválóbb minőségű pálinkák készülnek, ami örvendetes számukra. Mutatja ezt az is, hogy 12 arany, 6 ezüst, 9 bronz és csak 5 minta kapott oklevél minősítést. De dönteniük kellett, és büszkék lehetünk, mert a legjobb minősítést a település nyugalmazott polgármestere Sipos Balázs bodzapálinkája érdemelte ki. Második helyezett lett Gubacsi István barackpálinkája Tassról, és a lajosmizsei termőhelyről a szamóca végzett a harmadik helyen, Pintér Imre pálinkakészítő mintája.
Eljött az ideje a főzőcsapatok eredményhirdetésének is. A helyezetteken felül kerestük a leg-leg főzőcsapatot, ezt a címet a Szakmári-Székesparti Bográcsos Berbécse főzőcsapat érdemelte ki. De a helyi csapatok is megmutatták tudásukat, és bebizonyították, van helye a térségünkre is jellemző racka juhból készült bográcsos ételeknek az asztalainkon. Így gratulálhattunk a kunszentmiklósi Joó József és csapatának az első helyükért, a 2. helyezett ISPÁN MAJOR kunadacsi csapatnak, Szél Róbert vezetésével, és a 3. helyezett KOLBOYS, dömsödi csapatnak, Bajnóczi László csapatkapitány vette át a serleget. Hét csapat különdíjban részesült.
Az Első Magyar Fehérasztal Lovagrend serlegkülöndíját Garaczi János a Lovagrend Nagymestere, Gundel-díjas, Venesz díjas mesterszakács, a zsűri elnöke szintén egy kunszentmiklósi csapatnak, Papp Zoltán és csapatának adta át.
Csodálhattuk, és kóstolhattuk gazdag gasztronómiánkat, a sült rackabárányt, a racka juh pörköltet, a helyi KISKUN védjegyes termékeket, lekvárokat, mangalica füstölt szalámikat, gyümölcsöket, sajtokat, szörpöket. Mindehhez kulturális élményekben is gazdagodtunk, a Kiss Kata Zenekar rendhagyó fellépésével. A „Magyar vagyok” című dalt a színpadon kunadacsi általános iskola kórusával együtt énekelte el a zenekar. Köszönjük a Kiss Kata zenekarnak a lehetőséget a közös előadásra, Jakabné Galovics Eszter Györgyike tanárnőnek, és kórusnövendékeinek a megható pillanatot. A zenekarral fellépő táncművészek nemcsak a színpadon táncoltak, hanem a színpad előtt a közönséget is táncba hívták. Elmondhatom, hogy engem sem volt nehéz táncba hívni, a hangulat magával ragadt. A koncerthangulatot követte az akasztói Vízkereszt Citerazenekar, felülmúlhatatlan értékeket hallhattunk. A közös éneklés, nótakérés elmaradhatatlan volt a citerásoknál is. Egész nap könnyed hangulatot teremtett Gulyás László vándormuzsikus, remek pálinka kvíz játékkal is szórakoztatta a felnőtteket.
Hagyományaink bemutatása, népszerűsítése tovább folytatódott, a kunszentmiklósi világbajnok íjászok Hunyi Tamás és felesége Hunyiné dr. Domokos Emőke segítségével. Az állattartás népviseletei, mint a suba, az ostor is megjelent a rendezvényen, egy-két ostorcsapás kíséretében, és a ballószögi Zrínyi mézeskalács csodákban is gyönyörködhettünk.
Ez a rendezvény azonban nem jöhetett volna létre nagylelkű támogatóink nélkül. Fő támogatónk a MINISZTERELNÖKSÉG, a Magyar Falu Program Falusi Civil Alap kiírására benyújtott sikeres pályázatnak köszönhetően. A kedvezményezett a Kunadacsi Gazdakör, és az FCA-KP-1-2021/4-000008 pályázati azonosító számú pályázaton elnyert 1 732 750 Ft támogatásból valósította meg a rendezvényt. Fő támogatónk volt még az AGRÁRMINISZTÉRIUM Parlamenti és Társadalmi Kapcsolatok Főosztálya, 1 400 000 Ft támogatással, a kedvezményezett a Felső-Kiskunsági Gazdaságfejlesztő Alapítvány, közreműködő partnerszervezet.
Támogatóink voltak Bartos Tamás és Bartosné Novák Eszter Pécsről, Farkas Ildikó, polgármester, Font Pincészet Soltvadkertről, Gajár János, Kunszentmiklósról, Gedeon Birtok Izsákról, Hunyadi János, Szabadszállásról, Kunadacs Község Önkormányzata, a Pintér család Lajosmizséről, Szél család Kunadacsról.
Köszönjük a nagylelkű támogatásokat, ami nélkül nem lehetett volna ilyen színvonalasan megtartani a hagyományteremtő fesztiválunkat. Köszönjük a főzőcsapatok, a pálinkakészítők részvételét, szereplésükhöz ezúton is gratulálunk, és köszönjük a lelkes fesztiválközönség jelenlétét, nélkülük sem sikerülhetett volna a rendezésünk.
Koós Zita











































Ezen hír származási helye: Felső-Kiskunsági Gazdaságfejlesztő Alapítvány
( http://www.felga.hu/news.php?extend.86 )